آموزش برقراری ارتباط و دوست یابی به فرزندم


دوست‌یابی

در مقاله پیش رو آموزش برقراری ارتباط و دوست یابی برای فرزندتان مورد بررسی قرار گرفته است .اجتماع چند گروه خانواده فرصت خوبی برای ورود کودکان در موقعیت‌های اجتماعی به همراه کودکان در سنین متعدد فراهم می‌کند.

این موقعیت‌ها به کودک شما فرصت می‌دهد مهارت‌های اجتماعی را به‌کار گیرد و درعین‌حال نظاره‌گر ارتباط شما با مردم دیگر باشد .

هم‌چنین گردش‌های خانوادگی موجب ایجاد پیوندهای عمیق داخل خانواده می‌شود و بعدها که کودکتا‌ن باید مقابل فشار گروه هم‌سالان ایستادگی کند؛ چنین گردش‌هایی نتیجه‌ی خود را نشان خواهد داد.

قصه‌گویی‌ همیشه برای کودک خوب و مفید است. چون یک نوع آموزش محسوب می‌شود. به همین‌دلیل می توانید از دوسالگی شروع به خواندن کتاب‌های قصه با مفهوم و محتوای دوستی، هم‌کاری و هم‌دلی (درک احساسات وعواطف دیگران) برای فرزندتان کنید. با بازی کردن هم می‌توانید نحوه تعامل و رفتار با دیگران را به زبانی ساده و همراه با شادی و لذت به نمایش بگذارید.

بچّه‌ها را تشویق کنید تا دوستان خود را به‌ منزل دعوت کنند. به بچّه‌های‌تان نشان دهید که از دیدن دوستان‌شان لذّت می برید و درِ خانه شما همیشه به روی آنها گشوده است و برایشان ارزش و احترام خاصّی قابل هستید.

بچّه‌هایی که احساس می کنند از دوستان آنها همیشه استقبال می شود، این پیام ضمنی را دریافت می ‌کنند که: «من می دانم در انتخاب دوست قضاوت درستی داری وبه توجّه آن‌ها علاقه‌مند هستی و اعتماد داری، و این برای من کافی‎‌ست، به تو اعتماد دارم ؛ پس دوستانت را هم مثل تو دوست دارم و از آن‌ها استقبال می‌کنم.»

در آموزش برقراری ارتباط و دوست یابی یاد میگیرید که کودکان بیشتر از رفتار ما می آموزند؛ تا از گفتار ما؛ پس با عمل خود، رفتار درست را به او بیاموزید. مواقعی که وارد جمع می شوید با صدای بلند و خوش ‌رویی به دیگران سلام کنید و کودک‌تان را به این کار تشویق کنید.

هم‌چنین درمواقعی که هرچند اندک، کودک سلام می کند او را مورد توجه قرار دهید .

از شرمنده کردن کودک جلوی جمع به خاطر سلام نکردن خودداری کنید. به تدریج با افزایش این رفتار و توجه و حمایت بیشتر دیگران به خاطر این رفتار پسندیده انگیزه بیشتری برای سلام کردن در وی ایجاد می شود. اما در نظر داشته باشید که آن قدراین مطلب را در گوش فرزندتان زمزمه نکنید که این امر در او حالت لجبازی و انزجار ایجاد کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید